Każdy z nas doświadcza w swoim życiu nagłych zdarzeń, wypadków urazów czy kontuzji, często nagle lub też w wyniku nakładających się na siebie czynników. Przechodzimy zabiegi chirurgiczne, skomplikowane operacje. Nosimy gips, orteze czy też stabilizator. Przebywamy nawet kilka tygodni w unieruchomieniu. W następstwie tego oczywiste jest, że chcemy jak najszybciej wrócić do sprawności, ulubionych zajęć i aktywności lub też po prostu pragniemy, żeby w końcu przestało nas boleć. Chyba nikt nie lubi odczuwać nieprzyjemnego bólu czy dyskomfortu, który to bardzo często doprowadza do wyłączenia nas z wszelakich aktywności w życiu codziennym. Doświadczamy spadku energii, motywacji i chęci do działania.
Na ratunek w takich sytuacjach przychodzi fizjoterapia czyli szereg działań mających na celu poprawę stanu zdrowia. Wczesna rehabilitacja, wprowadzona już od pierwszych dni czy też godzin po zdarzeniu niesie ze sobą pozytywne skutki. Będąc pod profesjonalną opieką fizjoterapeuty jesteśmy w stanie bezpiecznie i efektywnie przejść cały, często żmudny proces leczenia i powrotu do sprawności. Wczesna rehabilitacja to mniej zażywania leków przeciwbólowych, mniej zastrzyków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, mniej operacji, mniej badań obrazowych, zdecydowanie mniej dyskomfortu i ograniczenia. Wszystko dlatego, że każde działanie i proces leczniczy w fizjoterapii jest nakierowany na cel jakim jest ograniczenie i zniwelowanie dolegliwości bólowych w możliwie jak najszybszym czasie odzyskując utraconą sprawność.
Wykorzystuje się tu różnego rodzaju terapie, techniki czy innowacyjne technologie. Nie jest tajemnicą, iż wcześnie podjęte kroki ku poprawie naszego stanu powodują zahamowanie utrwalania się negatywnych zmian, wzorców i nawyków ruchowych będących często kompensacjami naszego organizmu jako odpowiedź na niezdolność do wykonania konkretnej aktywności czy zadania ruchowego. Żeby wszystko to co prowadzi do wyleczenia mogło się zadziać potrzebny jest wykwalifikowany fizjoterapeuta, który swoją wiedzą i doświadczeniem przeprowadzi pacjenta przez często trudny czas rekonwalescencji. Tutaj zalecam zawsze sprawdzenie czy dana osoba posiada potrzebne uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty w Polsce. Na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów znajduje się wyszukiwarka. https://kif.info.pl/rejestr/
Korzyści z wczesnej fizjoterapii
Potrzebne jest tez zaufanie pacjenta, zaangażowanie oraz jego pozytywne nastawienie na zdrowienie. Bez tych składowych ciężko mówić o efektach. Ten proces usprawniania i przywracania zdrowia to współpraca pacjenta i fizjoterapeuty. Idealnie dzieje się gdy do takiej współpracy dołącza też lekarz, stomatolog, psycholog, logopeda czy dietetyk.
Fizjoterapia po złamaniu
W jakich przypadkach należało by pomyśleć o wczesnej fizjoterapii ?
- W wyniku urazu na przykład na nartach, rowerze, podczas biegania czy w czasie innych podobnych aktywności. Po takim zdarzeniu bardzo często zaleca się unieruchomienie, które w dłuższej perspektywie może doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie, osłabienie siły mięśniowej, obrzęku a w efekcie do bólu. Idąc jeszcze dalej pojawi się problem z poruszaniem, ograniczenia w życiu codziennym, zawodowym, ,,oszczędzanie’’ bolesnego stawu, rejonu ciała. W taki oto sposób mamy cały łańcuch reakcji: uraz= unieruchomienie= ból= jeszcze większy brak ruchu= jeszcze większy ból.
- Po zabiegach operacyjnych najczęściej pojawia się problem z poruszaniem, chodzeniem o kulach, zmianą pozycji. Nawet najprostsze czynności jak wejście po schodach, ubranie się czy umycie zębów może stanowić duże wyzwanie. Tutaj znowu może pojawić się ból, ograniczenie w funkcjonowaniu , strach przed ruchem.
- Stan kiedy ból pojawił się nagle, po przeciążeniu lub bez wyraźnej przyczyny. W takich momentach zwykle mamy do czynienia z ostrym bólem, często promieniującym w inne rejony ciała. Oszczędzamy się wtedy bardziej, więcej odpoczywamy, mamy mniej ruchu, stosujemy środki farmakologiczne i czekamy aż dolegliwości miną. Często nie mijają a przeradzają się w stan przewlekłego bólu.
Wczesna fizjoterapia wprowadzona od pierwszych dni po urazie czy operacji ograniczy ból, przywróci właściwe zakresy ruchu, poprawi stabilność, mobilność i przygotuje powrót do sprawności. Szybko podjęte działania przyniosą mniej cierpienia i bólu. Mniej niepewności i lęku.
mgr Marlena Kmieciak